Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowy Dzień Mediacji 2019 oraz Tydzień Mediacji (14-18 października 2019r).

Data publikacji 17.10.2019

W tym roku Międzynarodowy Dzień Mediacji przypada na dzień 17 października, natomiast Tydzień Mediacji odbywa się w dniach 14-18 października. Oba projekty będą przebiegały pod hasłem „Masz prawo do mediacji”.

Koncepcja tegorocznych obchodów opiera się przede wszystkim na propagowaniu inicjatyw oddolnych - włączeniu środowisk lokalnych do działań prowadzonych przez koordynatorów ds. mediacji w sądach powszechnych, a także prezesów sądów i sędziów, oraz na współpracy pomiędzy ośrodkami mediacyjnymi, praktykami wymiaru sprawiedliwości i Ministerstwem Sprawiedliwości.

Tradycja obchodzenia Międzynarodowego Dnia Mediacji w każdy trzeci czwartek października istnieje na świecie od 2005 r. i od tego też czasu Ministerstwo Sprawiedliwości aktywnie angażuje się w jego obchody. Nie inaczej będzie tym razem. Już nie tylko w  czwartek, ale przez cały tydzień, w całej Polsce promowane są pozasądowe sposoby rozwiązywania sporów – mediacje. Wszystko po to, by jak najwięcej osób zdało sobie sprawę z tego, że nie wszystkie sprawy muszą kończyć się w sądzie.

Przez cały tydzień od 14 do 18 października "Tydzień Mediacji" w m.in. sądach, siedzibach organizacji pozarządowych, na komisariatach dyżurować będą mediatorzy, którzy wszystkim zainteresowanym udzielać będą bezpłatnych porad oraz informacji o korzyściach płynących z mediacji.

Listę miejsc, w których przez najbliższe dni dyżurować będą mediatorzy można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości: www.ms.gov.pl. Można znaleźć tam również informacje o innych wydarzeniach towarzyszących Dniu i Tygodniowi Mediacji 2019.

Plakat z okazji Międzynarodowego Dnia Mediacji 2019 r.

Ulotka informacyjna na Międzynarodowy Dzień Mediacji 2019

ms