Czas karnawałowych zabaw-niech będzie bezpiecznie! - Aktualności - KRP IV – Bemowo, Wola

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Czas karnawałowych zabaw-niech będzie bezpiecznie!

Data publikacji 04.01.2018

Zbliża się czas zabaw karnawałowych, także dla naszych nastoletnich dzieci. Nie zawsze na imprezach jest bezpiecznie. Policjanci przypominają o zagrożeniach, jakie mogą wystąpić podczas zabaw oraz radzą, co zrobić i o czym pamiętać, by udanej zabawy nie zakłóciły poważne problemy lub nieszczęścia.

Aby imprezy nie kończyły się przykrymi niespodziankami, policjanci przypominają:

1) rodzicom i opiekunom - o obowiązku właściwej opieki nad dziećmi do 18 roku życia. Młodzi ludzie bez nadzoru popełniają błędy, które mogą narazić ich i inne osoby nie tylko na szkody finansowe, ale także na utratę zdrowia, a nawet życia. Odpowiedzialność za takie nieszczęścia spowodowane zaniedbaniem spada na rodziców. Podczas nieobecności prawnego opiekuna osoby niepełnoletniej należy zapewnić jej skuteczną i odpowiednią opiekę innego dorosłego.

2) młodzieży - że największym zagrożeniem podczas spotkań, niekontrolowanych przez dorosłych, jest kontakt z używkami i narkotykami. Po użyciu alkoholu lub środków odurzających młodzi ludzie tracą świadomość i popełniają czyny, których nigdy nie dopuścili by się na „trzeźwo”. Stan sprawcy takiego zachowania jest dodatkowym elementem obciążającym nieletniego przed sądem. Policjanci odnotowują również przypadki upojenia alkoholowego, które kończą się ratowaniem życia nastolatka w szpitalu. Znane są także sytuacje niechcianych kontaktów seksualnych i wszystkich problemów związanych z tym zagrożeniem. Świadomość takich zdarzeń jest warunkiem podejmowania właściwych decyzji i nie narażania się na problemy, straty lub odpowiedzialność karną.

3) organizatorom - o odpowiedzialności za bezpieczną podróż uczestników imprezy do domów. Warto zainteresować się kierowcami, wyznaczyć wcześniej taką osobę i nie częstować jej alkoholem. Nigdy nie wolno pozwalać, aby osoba spożywająca wcześniej, nawet niewielką ilość alkoholu, wsiadła na naszych oczach za kierownicę. Jeśli nie ma innej możliwości, należy pomóc uczestnikom w zorganizowaniu noclegu, a dopiero po wytrzeźwieniu pozwolić odjechać.

jw/sk/ms