Wpadł kieszonkowiec - Aktualności - KRP IV – Bemowo, Wola

Aktualności

Wpadł kieszonkowiec

Data publikacji 24.10.2017

Zarzut kradzieży w warunkach recydywy usłyszał w wolskiej komendzie 42-latek. Mężczyzna został zatrzymany przez stołecznych wywiadowców. Z ustaleń funkcjonariuszy wynika, że sprawca wykorzystując nieuwagę pokrzywdzonej kobiety, wyjął z jej kieszeni portfel z pieniędzmi. Kiedy tramwaj zatrzymał się, szybko z niego wybiegł. Wtedy wkroczyli do akcji policjanci.

Było po południe. Wracająca autobusem kobieta była obserwowana przez mężczyznę, który dokładnie śledził każdy jej ruch. W pewnej chwili, wykorzystując nieuwagę kobiety, wyjął z kieszeni portfel wraz z pieniędzmi w kwocie 900 zł. Kiedy tramwaj zatrzymał się na przystanku, szybko z niego wybiegł. Wtedy do akcji wkroczyli stołeczni wywiadowcy, na oczach których doszło do zdarzenia.

42-latek trafił do policyjnej celi, odzyskane pieniądze wróciły do pokrzywdzonej. Policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości przeciwko mieniu z Woli ustalili, że mężczyzna był już wcześniej karany za podobne przestępstwo i przebywał w zakładzie karnym. Podejrzany usłyszał zarzut kradzieży w warunkach recydywy. Przestępstwo to jest zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Jak ustrzec się przed kieszonkowcem?

-Dobrze zabezpiecz noszone przy sobie dokumenty i pieniądze!
-Zwracaj szczególną uwagę na osoby znajdujące się tuż przy Tobie!
-W środkach masowej komunikacji wybieraj zawsze miejsce w pobliżu znanych Ci osób lub kierującego - unikaj pustych przedziałów w pociągu!
-Pamiętaj, że podróżując w stanie po spożyciu alkoholu łatwiej możesz stać się ofiarą złodziei!
-Nie nawiązuj przygodnych znajomości!
-Nie noś przy sobie więcej gotówki, niż wynika to z potrzeby zakupów w danym dniu!
-Pieniądze trzymaj przy sobie w dwóch miejscach - pozwoli to zmniejszyć ryzyko utraty całej kwoty!
-Nie demonstruj zawartości portfela, gdy widzą to przypadkowe osoby!
-Obserwuj otoczenie oraz swój bagaż przy wsiadaniu do zatłoczonego autobusu (pociągu).
-Własne torby i pakunki trzymaj przed sobą. Zwróć uwagę na osoby, które tworzą sztuczny tłok. Obserwowane - nie dokonają kradzieży!
-Nie zasypiaj podróżując publicznymi środkami komunikacji!
-Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu!
-Torebkę należy odwracać zamkiem "do siebie", a nie na zewnątrz!
-Portmonetka powinna zawsze znajdować się na dnie torebki!
-Podczas mierzenia garderoby, pakowania zakupów, płacenia w sklepie - NIE odstawiaj od siebie torebki, na podłogę lub ladę - złodziejowi wystarczy nawet taki krótki moment.
-Klucze do mieszkania noś w innym miejscu niż dokumenty z adresem - jeżeli złodziej zdobędzie taki komplet może okraść Twoje mieszkanie zanim zdążysz zareagować.

W sytuacji zagrożenia - usiłowanie kradzieży kieszonkowej - wszczynaj alarm! Głośny okrzyk zwracający uwagę innych osób potrafi skutecznie zniechęcić złodzieja.

ms/ mat.ksp