,,Bezpieczna droga do szkoły 2017" z policjantami z Woli - Aktualności - KRP IV – Bemowo, Wola

Aktualności

,,Bezpieczna droga do szkoły 2017" z policjantami z Woli

Początek roku szkolnego wiąże się z natężeniem ruchu pieszych oraz kierujących pojazdami w rejonach placówek szkolnych. Nieostrożne zachowanie może przyczynić się do wzrostu ilości zdarzeń drogowych z udziałem dzieci i młodzieży. Dlatego policjanci z Woli nadzorują rejony w pobliżu szkół i dbają o bezpieczeństwo dzieci.

Mając na uwadze poprawę bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w ruchu drogowym, w dniach na terenie podległym Komendzie Rejonowej Policji Warszawa VI, realizowane są działania o charakterze profilaktyczno-prewencyjnym w szkołach podstawowych i innych placówkach oświatowych.

Funkcjonariusze sprawdzają, czy okolice szkół są prawidłowo oznakowane, obejmują wzmożoną opieką zwłaszcza te rejony przyszkolne, które są usytuowane przy głównych ciągach komunikacyjnych i istnieje duże ryzyko wystąpienia wypadku. Policjanci przypominają pieszym i rowerzystom jak bezpiecznie poruszać się po drogach, sprawdzają też, czy rodzice przestrzegają zasad prawidłowego przewożenia dzieci. W działaniach tych, policjantów wspierają funkcjonariusze Straży Miejskiej.

Przypominamy rodzicom, że nie każdy pierwszoklasista może być samodzielnym uczestnikiem ruchu drogowego. Zgodnie z art. 43 Ustawy prawo o ruchu drogowym, dziecko do 7 roku życia może korzystać z drogi tylko pod opieką osoby co najmniej 10-letniej (nie dotyczy to strefy zamieszkania i drogi przeznaczonej wyłącznie dla pieszych). Bardzo ważnym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo w ruchu drogowym, jest noszenie elementów odblaskowych. Rodzice, którzy zawożą dzieci do szkoły powinni też pamiętać o obowiązku przewożenia ich w fotelikach ochronnych lub specjalnych siedziskach z zapiętymi pasami. Dziecko pod szkołą należy wysadzać z samochodu od strony chodnika lub pobocza, nie zaś od strony jezdni.

Akcja „Bezpieczna droga do szkoły” jest zatem adresowana zarówno do dzieci, jak i do wszystkich dorosłych, w szczególności do rodziców, opiekunów i nauczycieli.

Apelujemy do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie ostrożności na drodze, szczególnie w rejonie szkół, przedszkoli, placówek oświatowo-wychowawczych, oraz miejsc, gdzie grupują się dzieci i młodzież.

• Mamo, Tato – dziecko naśladuje twoje zachowania, daj więc dobry przykład!

• Nauczycielu – odkrywaj przed dziećmi bezpieczny świat, także w sferze ruchu drogowego!

• Kierowco – uważaj w pobliżu szkół, zdejmij nogę z gazu!

Niech droga do szkoły będzie bezpieczna przez cały rok!

KSP/ms

 

  • Policjanci w służbie
  • Policjanci w służbie