Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Każdy człowiek ma prawo do godnego życia.

Data publikacji 18.04.2009

W naszym społeczeństwie funkcjonuje swoisty lęk przed niepełnosprawnością. Wiele stereotypów i zachowań osób sprawnych (również policjantów) wobec niepełnosprawnych, jest wyniesiona z domu rodzinnego. Ważnym czynnikiem mającym wpływ na nasze zachowanie ma również mała wiedza na temat niepełnosprawności. Wczoraj nasi policjanci byli gośćmi podopiecznych Świetlicy Terapii Zajęciowej przy ul. Karolkowej.

Poprzez nawiązanie współpracy z organizacjami i stowarzyszeniami zajmującymi się osobami niepełnosprawnymi będziemy mieli okazję przybliżyć i „zapoznać” policjantów z osobami niepełnosprawnymi, z problemami jakimi się spotykają. Poznanie „świata niepełnosprawnych” spowoduje większe zrozumienie i lepszą współpracę między policją a tą grupą społeczną.

Wczoraj policjanci naszej komendy – mł. asp. Agnieszka Makowska, dzielnicowy asp. sztabowy Marcin Kramek, i policjant sekcji patrolowo – interwencyjnej st.sierż. Krzysztof Nowicki byli gośćmi podopiecznych Świetlicy Terapii Zajęciowej przy ul. Karolkowej 71 i ich opiekunów. W sympatycznej atmosferze mieliśmy możliwość zaprezentowania naszej służby. Podczas zainicjowanej scenki rodzajowej dzielnicowy pokazał jak przebiega legitymowanie osoby. Wytłumaczył jaki jest cel takiej interwencji, jakie dane należy podać policjantowi i jak się zachować podczas tego typu interwencji. Podczas dyskusji zapoznaliśmy gości z przepisami prawa, wiele pytań dotyczyło kar i odpowiedzialności. Wspólnie ustalaliśmy jak należy się zachować podczas kontaktu z obcymi, jak bezpiecznie poruszać się po drodze. Dużo czasu poświęciliśmy na rozmowę na temat szeroko pojętej przemocy. Na zakończenie dyskusji wszyscy uczestnicy zgodnie stwierdzili, „że tylko przerwanie milczenia wpłynie na zmianę zachowania sprawcy, że sprawca musi ponieść konsekwencje za swój czyn”. Wypracowaliśmy tzw„ ścieżkę” skutecznego informowania i zainteresowania problemem, prowadzącą do złożenia zawiadomienia o przestępstwie i co najważniejsze do otoczenia właściwą opieką ofiarę i zapewnienia jej niezbędnego bezpieczeństwa.
 
Olbrzymią niespodzianką dla podopiecznych była możliwość zapoznania się z policjantem sekcji patrolowo – interwencyjnej. Pytania na temat różnic w umundurowaniu, specyfiki pracy, możliwość obejrzenia legitymacji policyjnej, radiowozu na długo pozostaną w pamięci wszystkich uczestników.  Policjantów i gospodarzy.
Podczas spotkania mieliśmy możliwość zwiedzenia świetlicy, zapoznania się z wszystkimi podopiecznymi i pracownikami. Podziwialiśmy cudowne prace wykonane podczas zajęć na warsztatach, zazdroszcząc podopiecznym talentu. Wykonane prace wykonane w świetlicy mogą konkurować z dziełami sztuki w najlepszym galeriach. Z wielko radością przyjęliśmy informację, iż prace te można kupić a dochód ze sprzedaży przeznaczony jest na dofinansowanie wyjazdów rehabilitacyjnych podopiecznych.
Spotkanie było jedną z form współpracy z osobami niepełnosprawnymi, tydzień wcześniej osoby niepełnosprawne były gośćmi naszych policjantów, gdzie miały możliwość „od kuchni” poobserwować pracę funkcjonariuszy z różnych sekcji. To miły początek wspaniałej współpracy.
 
Pamiętajmy ! Każdy człowiek bez względu na kolor skóry, wyznanie, orientację, płeć, wiek czy stan zdrowia, ma prawo do godnego życia.
 
Agnieszka Makowska
 
Powrót na górę strony