Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie akcji "Rękaw"

Data publikacji 05.11.2011

Mniej bójek, kradzieży samochodów, włamań i przypadków uszkodzenia mienia. Wspólna działania wolskich funkcjonariuszy Policji i Straży Miejskiej pt. nazwą Rękaw wymierzone w uliczną przestępczość na terenie Bemowa i Woli przyniosły efekty. Planowane są kolejne wspólne działania mające na celu poprawę bezpieczeństwa w naszych dzielnicach.

Wytypowane rejony zagrożone przestępczością, dostosowana do działań taktyka i wspólne patrole policji i straży miejskiej, to zadanie, jakie postawili przed sobą Komendant Rejonowy Policji Warszawa IV i Straży Miejskiej. Efekty były odczuwalne już w pierwszych tygodniach prowadzenia wzmożonych kontroli.

O połowę spadła liczba kradzieży, o ponad połowę liczba ujawnionych przypadków uszkodzenia mienia, a aż o 64 proc. liczba kradzieży pojazdów. Do osiągnięcia takich wyników wystarczył jednej czerwcowy miesiąc intensywnych kontroli. W tym czasie do działań skierowano w sumie 378 funkcjonariuszy, w tym 220 policjantów i 158 strażników miejskich. W trakcie ponad 580 przeprowadzonych interwencji wylegitymowano 3 tys. osób, zatrzymano 13 sprawców przestępstw i 2 osoby poszukiwane, 292 sprawców wykroczeń ukarano mandatami, kolejnych 469 pouczono.

Tendencja spadkowa utrzymała się w kolejnej fazie akcji „Rękaw”. Ponownie zwiększona liczba patroli wyjechała na ulice Bemowa i Woli w ściśle określonych godzinach i dniach w okresie od 20.10.2011 r. do 20.11.2011 r. Efekt to 65 proc. spadek ogólnej liczby zdarzeń w których zagrożone było życie lub mienie mieszkańców. Największy spadek odnotowano w obszarze kradzieży z włamaniem do samochodów, obiektów i mieszkań.

Działania miały charakter prewencyjny. Zwiększona liczba patroli miała odstraszyć potencjalnych sprawców przestępstw.

Wspólne patrole policji i straży miejskiej pozwoliły na objęcie kontrolami większego obszaru dzielnic oraz racjonalne dysponowanie patrolami w terenie. Miejsca zagrożone zostały natomiast wytypowane na podstawie analizy zdarzeń przy wykorzystaniu Systemu Informacji Przestrzennej Straży Miejskiej m.st. Warszawy (GIS), który nie tylko precyzyjnie wskazuje miejsce zagrożone, ale również określa czas i dzień największego natężenia występowania określonych zdarzeń.

Ze względu na osiągnięte wyniki oraz sygnalizowany przez mieszkańców wzrost poczucia bezpieczeństwa, planowane jest kontynuowanie działań. Będą one miały charakter cykliczny. Bez względu jednak na prowadzone działania akcyjne, tereny obu dzielnic codziennie kontrolowane będą przez patrole mieszane policji i straży miejskiej.
 

jb

Powrót na górę strony