Aktualności

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

"Chcę być bezpieczny"

Data publikacji 28.12.2010

Rozmowa z dziećmi na trudne tematy czasami sprawia dorosłym sporo kłopotów. Szczególnie wtedy, kiedy mamy mówić na tematy tabu, tematy wstydliwe-o krzywdzie, zagrożeniach, przemocy domowej, kiedy mam poruszać tematy związane z molestowaniem seksualnym. Wiemy, że rozmowa przeprowadzona w nieodpowiedni sposób może również wyrządzić krzywdę. A jednak dla bezpieczeństwa dziecka rozmawiać trzeba...

Wiedzą o tym dobrze funkcjonariuszki wolskiej komendy  asp. Agnieszka Makowska oraz mł.asp. Joanna Banaszewska, które każdego dnia odwiedzają placówki oświatowe na terenie Woli i Bemowa. Tego jak rozmawiać policjantki uczą się min. z własnej inicjatywy, podczas szkoleń, konferencji i kursów, ale również z własnego doświadczenia, same są mamami.
Podczas rozmów z dziećmi i młodzieżą nie ma tematów tabu-z tymi policjantkami można porozmawiać na każdy temat.

Uczą dzieci najważniejszego –szacunku dla innych, ale i dla siebie. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ szacunek to coś, co każdemu się należy, ten, kto kocha to szanuje a nie krzywdzi- mówi Agnieszka.
W czasie spotkań określamy granice, tego, co wolno, a czego nie wolno robić dzieciom, ale i dorosłym i dlaczego? Które zachowania wychodzą poza normy dobrego wychowania a które są zabronione przez prawo. Uświadamiamy im, że są dobre i złe sekrety. Po spotkaniach dziecko wie, jakich tajemnic trzeba koniecznie dotrzymywać a o których koniecznie musi powiadomić dorosłych. Kolejna ważna nauka jest podkreślenie konieczności reagowania, kiedy są świadkiem cudzej krzywdy. Nie wolno nic nie robić, trzeba powiedzieć o tym osobie, która będzie w stanie pomóc. Dzieci dostają informację, u kogo i gdzie szukać pomocy.
Policjantki często podkreślają, że " Świadomość, że jest się człowiekiem zasługującym na szacunek, staje się kierunkowskazem w odróżnieniu dobra od zła".
Kolejnym tematem poruszanym podczas spotkań-jest bezpieczeństwo w sieci.  Policjantki podczas zajęć mówią: "Internet to wspaniały wynalazek. Niestety, niesie ze sobą również zagrożenia.  W sieci możecie spotkać się z pornografia dziecięcą, cyberseksem oraz pedofilia. Każdy taki incydent należy natychmiast zgłosić na policje lub osobie dorosłej."


Dlatego funkcjonariuszki ostrzegają żeby być czujnym. Informują o tych zagrożeniach i uczą zasady ograniczonego zaufania. W czasie prelekcji razem z dziećmi wypracowują najważniejsze hasła:
- osoba, z która kontaktujesz się poprzez Internet, nie musi być ta, za która się podaje
- nie spotykaj się sam z osobą poznaną przez Internet
- nie podawaj swoich danych osobowych ani adresu osobie nieznajomej
- nie rozmawiaj z nieznana ci osoba, nawet, jeśli mówi że zna ciebie lub twoich rodziców
- nie przyjmuj od obcych prezentów ani słodyczy
- nie wpuszczaj obcych do mieszkania.

Z młodzieżą rozmawiamy na temat przemocy, dopalaczy, uzależnień, ale również na temat odpowiedzialności, bezpieczeństwa, procedur policyjnych. Po spotkaniu każdy młody człowiek, potrafi rozpoznać, które zachowanie wychodzi poza granice prawa i jakie mogą być tego konsekwencje. Wie również, że to od niego zależy jak przeżyje swoje życie i jakim będzie człowiekiem. Po spotkaniu słuchacze potrafią odpowiedzieć sobie na pytanie czy warto złamać prawo, czy konsekwencję, jakie poniosą będą miały wpływ na dorosłe życie? Decyzję i odpowiedź na pytanie czy warto policjantki pozostawiają swoim słuchaczom, celem policjantek jest uświadamianie, wskazywanie a nie wychowanie-tą funkcję pozostawiają rodzicom.
Bardzo ważnym tematem poruszanym na spotkaniach z młodzieżą jest udział w imprezach, dyskotekach-z naciskiem na bezpieczeństwo -tzw. tabletkę gwałtu, porwania, uprowadzenia, zgwałcenia, wykorzystywanie seksualne.

W roku 2010 policjantki przeprowadziły na terenie Woli i Bemowie kilkaset takich spotkań. Cieszą się one dużym zainteresowaniem. Zajęcia są przez nas urozmaicone różnymi pomocami edukacyjnymi jak również ogłaszamy wiele konkursów, w których dzieci i młodzież chętnie biorą udział-mówi Joanna.
Asp. Agnieszka Makowska i Joanna Banaszewska zapraszają do współpracy żłobki, przedszkola, szkoły, uczelnie, świetlice, kluby młodzieżowe, biblioteki, fundacje i stowarzyszenia. 

PAMIĘTAJMY: Rozmowa przeprowadzona na czas może ustrzec przed niebezpieczeństwem!

Powrót na górę strony