Aktualności

PODCZAS SPISU POWSZECHNEGO LUDNOŚCI, UWAŻAJ NA FAŁSZYWYCH RACHMISTRZÓW!

Data publikacji 21.04.2021

Ruszył powszechny spis ludności i mieszkań. W tym czasie, rachmistrzowie w ramach zleconych im obowiązków mogą zapukać do naszych drzwi. Aby mieć pewność że odwiedza nas funkcjonariusz publiczny, musimy wiedzieć, jak zweryfikować jego tożsamość. Pamiętaj !!! W żadnym wypadku nie podawaj informacji dotyczących dochodów, stanu konta czy nazwy banku. Rachmistrz nie będzie też pytał o numer dowodu osobistego.

Jego podstawową formą jest samospis internetowy. Metodą uzupełniającą jest wywiad telefoniczny. Dopiero w ostateczności do naszych drzwi może zapukać rachmistrz terenowy.

Spis metodą bezpośrednią skierowany jest głównie do osób starszych, które na co dzień nie korzystają z internetu. To z kolei może spowodować pojawienie się osób, które podszywając się pod rachmistrza, będą chciały okraść seniorów z oszczędności ich życia.

Dlatego przypominamy!!!

  • w spisie nie ma pytań dotyczących zarobków, dochodów, zgromadzonych oszczędności czy nazwy banku w którym przechowujemy pieniądze;
  • rachmistrz nie żąda dowodu osobistego i nie pyta o jego numer;
  • rachmistrz wyposażony jest w identyfikator i urządzenie mobilne;
  • rachmistrz nie żąda wejścia do mieszkania;
  • tożsamość rachmistrza można potwierdzić na infolinii spisowej pod numerem 22 27 999 99;
  • w razie podejrzeń, co do osoby rachmistrza powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z oficerem dyżurnym policji dzwoniąc na numer alarmowy 112.